Aloes rośliną przyszłości o wielkim potencjale zdrowotnym
Aloes to jednoliścienny sukulent liściowy, liczy ok. 500 gatunków. „Roślina przyszłości” to określenie aloesu, gdyż jest on znany z wielu prozdrowotnych właściwości. Specyfiki na bazie aloe vera wykorzystuje się w przemyśle medycznym, kosmetycznym i spożywczym.
Wiesz, że aloes jest jedną z tych roślin, na której temat nadal powstają nowe publikacje? Trzeba przyznać, że wciąż trwa niesłabnące zainteresowanie rośliną, którą znano i wykorzystywano już w starożytności. Ogromna popularność aloesu nie wzięła się jednak znikąd – aloes jest niezwykle cenny pod względem zastosowania prozdrowotnego. Naukowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego niektórzy z nich poświęcają całe swoje życie na badania nad aloesem – wierzą, że jest to roślina przyszłości, roślina, która jest w stanie wyleczyć nawet raka!
Jeśli szukasz produktów naturalnych o skutecznym działaniu, wybierz te na bazie aloesu. Nie bez przyczyny wyroby aloesowe są najczęściej wyszukiwanymi produktami naturalnymi na świecie.
Informacje ogólne o aloesie, które warto znać
Aloes to soczysta roślina pochodząca z Afryki – bardzo dobrze czuje się w ciepłym i suchym klimacie. Potrafi przetrwać w miejscach, gdzie inne rośliny, ze względu na ciągły upał i brak wody, nie przetrwałyby nawet jednego dnia. Dodatkowo świetnie radzi sobie w takich warunkach, ponieważ jest sukulentem, czyli rośliną potrafiącą gromadzić wodę w liściach. Warto jeszcze wspomnieć o innej właściwości aloesu – otóż należy on do kserotów, co oznacza, że może zamknąć swoje pory, aby oszczędzać wodę w okresach suszy.
Warto zaznaczyć, że opisując aloes zgodnie z systematyką botaniczną, należy on do grypy liliowatych, ponieważ tak jak inne rośliny właśnie z tej grupy jest byliną. Jednak trzeba dodać, że pod wpływem ostatnich badań ta klasyfikacja się zmieniła, w wyniku czego tę roślinę należy zaliczyć go do roślin aloesowatych.
Najcenniejsze w aloesie są liście. Aloes wyróżniają mięsiste zielone liście, które są niezwykle soczyste. Zawierają w sobie bardzo dużo wody, dlatego jeden liść może ważyć nawet 2 kg. Liście aloesu mają bardzo grubą skórę, a ich miąższ jest wypełniony limfą, czyli śluzowatą substancją. Miąższ zawarty w tych liściach w 96% składa się z wody, zaś pozostałe 4% procent to źródło wielu prozdrowotnych substancji.
Aloe vera – najpopularniejszy gatunek aloesu
Pełna nazwa tego gatunku brzmi Aloe vera barbadensis Miller (inaczej nazywa się go po prostu aloesem zwyczajnym). Nazwa Aloe vera pochodzi od słynnego szwedzkiego botanika Linneusza, zaś Miller określił tę rośliną jako właśnie Aloe vera barbadensis, ponieważ jest powszechna na Barbadosie. Warto również dodać, że francuski badacz Lamarck zaproponował jeszcze inną nazwę tego gatunku, mianowicie Aloe vulgaris.
Warto też dodać, że Aloe vera zawiera w swoich liściach bardzo dużo cennych substancji leczniczych, natomiast z zawartego w nich miąższu produkuje się niezwykle popularny na całym świecie żel aloesowy wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym i medycznym. Z aloesem zwyczajnym spotykamy się najczęściej, gdyż bardzo łatwo się go uprawia – nawet w domowych warunkach, wówczas cenny miąższ pozyskiwany z liści zawsze ma się pod ręką. Trzeba jednak pamiętać, że miąższ można wydobywać z liści co najmniej 5-letniej rośliny.
Jakie składniki zawiera aloes?
Miąższ znajdujący się w aloesowych liściach jest pełen wielu cennych substancji. Jak wspomniano wyżej, owy miąższ w 96% składa się z wody, jednak 4 pozostałe procenty to źródło dobrego zdrowia! Zatem jakie składniki zawiera aloes? Przede wszystkim:
witaminy z grupy B i C, aminokwasy oraz wapń,
cynk,
fosfor,
mangan,
potas i żelazo,
beta-karoten,
biotynę i kwas foliowy,
polisacharydy i przeciwutleniacze,
enzymy roślinne,
kwasy organiczne i tłuszczowe.
Aloes jest źródłem ponad 200 substancji aktywnych – wszystkie mają działanie prozdrowotne!
Właściwości aloesu
Ta cudowna roślina świetnie wpływa nie tylko na naszą skórę i włosy, ale także wspomaga pracę naszego organizmu od wewnątrz. Opisując właściwości aloesu, nie można pominąć jego zbawiennego wpływu na skórę – doskonale ją nawilża, regeneruje, łagodzi jej pieczenie i swędzenie (świetnie sprawdza się w przypadku poparzeń), działa na nią przeciwbólowo (pomaga w przypadku ukąszeń i użądleń owadów), a także przeciwbakteryjnie (jest bardzo dobrym uzupełnieniem kuracji przeciwtrądzikowej). Na koniec warto dodać, że radzi sobie nawet z cięższymi przypadkami, np. odleżynami czy owrzodzeniami, łagodząc stany zapalne i uśmierzając ból.
Cenne właściwości aloesu są także cenione w przypadku pielęgnacji włosów – doskonale je nawilża, wygładza, hamuje ich wypadanie, a także wspomaga porost włosów poprzez wzmocnienie cebulek.
Mówiąc o właściwościach aloesu, trzeba także wyjaśnić, w jaki sposób działa na nasz organizm od wewnątrz. Otóż ta roślina wspomaga pracę całego układu trawiennego (wspomaga leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy, sprzyja namnażaniu korzystnej mikroflory jelitowej, zapobiega zaparciom i stymuluje jelita do pracy), a także odpornościowego (pobudza działanie mechanizmów obronnych organizmu). Co więcej, aloes można z powodzeniem stosować w przypadku zaburzeń pracy wątroby, gdyż wspomaga produkcję żółci. Warto też dodać, że pozytywnie wpływa na gospodarkę węglowodanowo-tłuszczową – pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy i cholesterolu we krwi.
Aloes to roślina jedyna w swoim rodzaju, gdyż dba o nasze ciało kompleksowo – pielęgnuje skórę i włosy, a także pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu
Dlaczego warto postawić na aloes?
Cenne właściwości tej rośliny były znane już w starożytności. My obecnie korzystamy z odkryć naszych przodków, dokładając własne „trzy grosze” do rozwoju aloesowego imperium, które ma wielu zwolenników na całym świecie.
Dlaczego warto postawić na aloes? Ponieważ przede wszystkim:
świetnie wpływa na zdrowie – wykorzystuje się go zarówno do leczenia różnych dolegliwości, jak i w przypadku pielęgnacji skóry;
wyciągi z aloesu stosowali wielcy tego świata, jak np. Aleksander Wielki czy Krzysztof Kolumb; wykazano, że substancje czynne zawarte w aloesie hamują komórki neoplastyczne niektórych typów raka (naukowcy wciąż próbują odkryć mechanizm, który prowadzi do takich efektów)!
Nie małam pojęcia, ze aloes ma az 500 gatunków! Sama hoduję w domu aloes zwyczajny już od kilku lat i wypróbowałam na własnej skórze jego działanie. Uwielbiam tę roślinę, jest dobra na wszystko! Ciesze sie, ze powstaje coraz więcej artykułów popularyzujacych aloes 🙂
Ja też hoduję aloes, ale dopiero od roku – nie dość, że ozdabia mi mieszkanie, to jeszcze mogę go wykorzystać na wiele sposobów. Nie miałam pojęcia, że aloes ma tyle zastosowań! Po przeczytaniu tego tekstu jeszcze bardziej się cieszę, że go hoduję ;D
Można śmiało powiedzieć, że teraz jest “bum” na aloes i kosmetyki na jego bazie – mam szampon i serum do twarzy z aloesem i jestem naprawdę zadowolona! Teraz pora na jakiś kosmetyk od Forever 😉 i może też zacznę sama hodować aloes? 😛